Osobní finance    →    Jak si vybrat finančního poradce

Jak si vybrat finančního poradce

Začínající klienti budou mít málokdy problém najít finančního poradce.

Problémem je spíše rozhodnout se, s jakým poradcem spolupracovat. Existuje nespočet typů poradců, poplatkových struktur a služeb nabízených peněžními profesionály používajícími označení "finanční poradce". Třídění těchto rozdílů může být náročné.

Následuje sedm kroků a otázek, které je třeba při výběru finančního poradce zvážit:

  1. Potřebujete finančního poradce?
  2. Rozhodněte se, jaké služby potřebujete.
  3. Vyberte si, jaký typ poradce chcete.
  4. Poznejte rozdíl mezi placeným a provizním poradcem.
  5. Určete, co si můžete dovolit.
  6. Získejte doporučení od přátel nebo z Googlu.
  7. Proveďte pohovor s více poradci.
 

Potřebujete finančního poradce?

Je zřejmé, že ne každý je připraven "najmout" si finančního poradce.

Pokud žijete od výplaty k výplatě a chcete začít spořit, je to skvělé a měli byste. Ale obecně platí, že finanční poradce nebude mít zájem s vámi spolupracovat, jakkoli to zní krutě. Pokud jste schopni si měsíčně ukládat na spořící účet pouze 800 korun, protože to je to jediné co vám zbude, tak to co by si vzal poradce na poplatcích, tak si vy ani poradce nemůžete dovolit. 

Kdy je tedy čas? Zde je dobré pravidlo - Jakmile je někdo na takové úrovni, že má stabilní a stálý příjem a je schopen ušetřit alespoň 10 % svého měsíčního příjmu, může být čas uvažovat o finančním poradci.

Finanční poradce má mnoho podob, od finančního "plánovače" až po wealth managery a investiční poradce. Obecně platí, že na tuto skupinu se obrátíte, pokud chcete pomoci s komplexním finančním plánováním. Vytvářejí strategii pro řízení celého vašeho finančního života. 

Pojišťovací makléři, finanční zprostředkovatelé a monoproduktový poradci jsou spíše vhodní pro lidi, kteří chtějí někoho, kdo jim pomůže s "nákupem" produktu. 

 

Rozhodněte se, jaké služby potřebujete

Kromě nákladů je důležitým faktorem při výběru finančního poradce také to, jaké služby od něj chcete. Například pokud je vaším hlavním cílem plánování důchodu, můžete chtít spolupracovat s finančním poradcem pro důchodové zabezpečení.

V oblasti finančního poradenství existuje řada specializací. Zde je několik z nich, které byste mohli hledat v závislosti na vaší situaci:

  • Odborník na hypoteční úvěry vám pomůže vyřešit bytovou potřebu 
  • Pojišťovací makléř vám pomůže se vhodným řešením pro zajištění rizik 
  • Odborník na finanční plánování vám pomůže naplánovat strategii pro naplnění finančních cílů 
  • Investiční poradce vám pomůže nastavit investiční portfolio 
  • Wealth manager vám šetří čas a je pro vás člověk, který má nastarosti jednotlivé odborníky a koordinuje jejich činnost.

Vyberte si, jaký typ poradce chcete

Existuje mnoho různých typů poradců, se kterými můžete spolupracovat, od tradičních finančních poradců, se kterými se setkáváte osobně, až po online poradce nebo robotické poradce. Typ finančního poradce, který je pro klienta nejvhodnější - závisí na složitosti jeho situace a na tom, zda si přeje mít se svým poradcem osobnější vztah.

Poznejte rozdíl mezi placeným a provizním poradcem

Placený poradce je placený napřímo klientem, který si platí jeho služby stejně jako u právníka. Provizní poradce je odměněn za zprostředkování produktu, takže je motivován k tomu, aby vám prodal produkt. Volba poradce záleží na situaci a jaké služby potřebuji jako klient. 

Určete, co si můžete dovolit

Stejně jako u všech finančních záležitostí se i při výběru finančního poradce často řeší otázka nákladů. Nejde jen o to, jaký typ finančního poradce potřebujete, ale také o to, jaký typ finančního poradce si můžete dovolit.

Osobní finanční poradci mohou získat odměnu třemi způsoby: prostřednictvím ročního, hodinového nebo paušálního poplatku; prostřednictvím provizí z prodaných produktů; nebo kombinací poplatku a provizí.

Nejběžnější strukturou poplatků finančních poradců jsou roční poplatky založené na spravovaných aktivech. Ačkoli jsou poplatky finančních poradců v průměru 1,5 % ročně, často jsou účtovány na základě klouzavé stupnice. Čím více aktiv u poradce máte, tím nižší je váš poplatek. To znamená, že s růstem vašich aktiv v průběhu času se náklady na finančního poradce snižují.

Poradci si také mohou účtovat jednorázové poplatky za jednotlivé služby. Například za sestavení investičního nebo finančního plánu kde se částka pohybuje dle majetku klienta a náročnosti na jeho vytvoření. 

Získejte doporučení od přátel nebo z Googlu

Pokud jde o hledání certifikovaného finančního poradce - nebo jakéhokoli jiného poradce - můžete jistě vytáhnout telefonní seznam nebo hledat na internetu, ale dobré je začít doporučením od přátel, rodiny nebo kolegů. Ptejte se lidí, kteří mají podobnou finanční situaci nebo cíle jako vy. Zapište si několik jmen a pak se vraťte do Googlu, abyste si poradce ověřili.

Proveďte pohovor s více poradci

Nakonec se porozhlédněte. 

Až budete s poradci hovořit, požádejte je, aby vám popsali své zkušenosti s klienty. Jak často a jakým způsobem s vámi budou komunikovat? Jak měří "úspěch" ve vztahu s klientem? Musíte zapadnout do jejich modelu, nebo jsou schopni přizpůsobit přístup vašim individuálním preferencím a potřebám? 

Ptejte se na další zdroje, které máte jako klient k dispozici. Nikdo nemůže být odborníkem na všechny aspekty finančních záležitostí. Vědomí, že váš poradce má přístup ke specializovaným odborným znalostem, vás může ujistit, že nepřerostete schopnosti poradce. 

Buďte také upřímní v tom, s čím přicházíte. Chcete spolupracovat s poradcem, který nejlépe odpovídá vaší situaci a potřebám. Za tímto účelem sdílejte přehled o své finanční situaci i o tom, čeho chcete s poradcem dosáhnout. 

Měli byste začít investovat včas! Tady jsou důvody!
25.04.2022, KW Management

Včasné zahájení investování má mnoho výhod. Mnoho lidí však začíná investovat až na konci své kariéry. Pokud začnete investovat brzy, uvidíte mnohem více výhod investování. Investování je dlouhodobá hra.

Nezávislé finanční poradenství
21.04.2022, KW Management

Pokud bychom vzali nejčastěji zadávaná klíčová slova na Googlu jako měřítko přání spotřebitelů, pak je nezávislé finanční poradenství službou, která je velmi žádaná a o kterou mnoho lidí stojí. V praxi to však stále vypadá tak, že mnoha českým občanům stále radí poradce v jejich bance nebo pojišťovací agent, kterému důvěřují.