Investice    →    Měli byste začít investovat včas! Tady jsou důvody!

Měli byste začít investovat včas! Tady jsou důvody!

V tomto článku uvidíme, že existuje mnoho důvodů, proč je zajímavé začít investovat brzy. A brzký odchod do důchodu není jediným důvodem, proč investovat!

Složené úročení 

Prvním důvodem, proč začít investovat brzy, je složené úročení.

Čím dříve začnete investovat, tím větší budou vaše výnosy v dlouhodobém horizontu. Pokud budete investovat brzy po dobu 30 let, vaše peníze v budoucnu porostou výrazně více, než když budete investovat o deset let později.

Podívejme se, jak se to promítá do teorie. Budu předpokládat 5% roční výnos na akciovém trhu. Vezmeme si tři scénáře:

  1. Investujte teď 100 000 Kč 
  2. Počkám 10 let, než investuje 100 000 Kč
  3. Počkám 20 let, než investuje 100 000 Kč

Výhoda včasného investování

Vidíme, že existují značné rozdíly v závislosti na tom, kdy začnete investovat. To by mělo dávat smysl každému. Většinu lidí však značný rozdíl překvapí. Pokud investujete dnes, budete mít za 30 let více než dvojnásobek peněz, než kdybyste začali investovat za 20 let.

Tento rozdíl je poměrně významný a ukazuje sílu včasného investování. Skutečnost, že jde o tak významný rozdíl, by vám měla ukázat, že i včasné investování malých částek a jejich držení je velmi cenné.

Nyní byste mohli namítnout, že lidé po deseti letech by měli mít více peněz na investování. V praxi to často není pravda, protože lidé, kteří mají neinvestované peníze, je utratí. Podívejme se však, co se stane, když osoba po deseti letech investuje 150 000 Kč a osoba po 20 letech 200 000 Kč. 

Opět vidíme, že dřívější investice jsou lepší než pozdější. Osoba, která investuje 100 000 Kč dříve, bude mít stále více peněz než osoby investující 150 000 Kč a 200 000 Kč. To je významná výhoda včasného investování! Můžete investovat méně peněz a nakonec budete mít více peněz, než kdybyste investovali více později!

V ideálním případě chcete investovat každý měsíc, ne pouze jednou. Podívejme se tedy, co se stane, když každá z osob investuje každý měsíc 1000 Kč nad rámec počáteční částky 100 000 Kč

Výhoda včasného investování s měsíční investicí 

Pokud začnete investovat hned a pak každý měsíc, budete mít po 30 letech třikrát více peněz než člověk, který investuje až po 20 letech! Rozdíl činí 933 000 Kč. To není zanedbatelná částka.

 

V mládí můžete utrácet méně

Dalším skvělým důvodem, proč začít investovat brzy, je to, že lidé v mládí méně utrácejí.

Když jste mladí, máte několik výhod:

  • Nemáte děti.
  • Můžete bydlet v menším domě.
  • Máte menší výdaje za zdraví.
  • Máte výhody pro mladé (jízdenky, apod.)

Díky těmto výhodám může být skvělý čas pokusit se méně utrácet a více šetřit. A protože více šetříte, měli byste se snažit tyto peníze co nejdříve investovat.

 

Získáte cenné zkušenosti 

Investování není tak složité, jak vypadá. Není však ani triviální. Mnoho lidí se investování bojí. Myslí si, že investovat na finančních trzích mohou jen "geniální" lidé. To je však jen další mýtus o investování. Když začnete investovat, uděláte několik chyb. Je lepší dělat chyby včas. V prvních letech investování se toho hodně naučíte. Je lepší učit se věci brzy, abyste získali větší a větší jistotu.

Takto budete moci začít investovat po malých částkách, dokud se ještě učíte, a pak své investice zvyšovat, až získáte větší jistotu.

 

Vytvoříte si investiční návyk 

Investování přirozeně trvá dlouho. V prvním roce, kdy investujete, si nebudete v investování příliš jistí. A pravděpodobně v prvních letech investování provedete několik změn ve svém způsobu investování. Čím dříve tedy začnete investovat, tím dříve se o tyto zádrhele postaráte. A vytvoříte si návyk investovat. Zvyky jsou obecně zásadní. A mohou vašim financím hodně pomoci. 

 

Možná budete chtít odejít do předčasného důchodu

Mnoho lidí neinvestuje, protože tvrdí, že nebudou potřebovat odejít do důchodu dříve. Je pravda, že ne každý chce jít do důchodu dříve. Tato logika má však dvě chyby. Zaprvé, i když nyní možná nechcete odejít do předčasného důchodu, v budoucnu se to může změnit. Můžete se změnit vy nebo vaše zaměstnání. Pokud si v 50 letech uvědomíte, že chcete jít do důchodu co nejdříve, a nikdy jste neinvestovali, může být pro vás obtížné to dohnat.

Druhou chybou je myšlenka, že včasné investování je určeno pouze pro brzký odchod do důchodu. Pokud si začnete zvykat investovat, můžete mít peníze, až je budete potřebovat. Peníze můžete investovat například proto, abyste si rychleji pořídili dům. Na tom není vůbec nic špatného. Své peníze můžete investovat i do toho, že si uděláte drahou dovolenou.

Takže i když v současné době nechcete odejít do předčasného důchodu, neměli byste to považovat za výmluvu, proč neinvestovat. Existují i jiné důvody, proč investovat!

 

Pro začátek nepotřebujete mnoho peněz

Jedním z mýtů o investování je, že investovat můžete pouze tehdy, když máte hodně peněz. Není to pravda! Můžete začít investovat i velmi nízké částky. I když začnete investovat se 1 000 Kč měsíčně, začnete vnímat výhody investování. Je mnohem lepší začít investovat brzy s nízkými částkami než později čekat, až budete mít značné částky.

V první části tohoto článku jsme viděli, že přímé investování nízkých částek přináší větší výnosy než pozdější investování stejné částky. Pokud tedy máte nyní k dispozici pouze 100 000 Kč na investování, jděte do toho a investujte 100 000 Kč. Pokud k tomu můžete investovat 1 000 Kč měsíčně, budete již na cestě ke skvělému investování!

 

Vaše investované peníze je obtížnější utratit

Pokud jsou vaše peníze investovány, budete mít menší pokušení je použít, než kdybyste je měli na bankovním účtu. Pro lidi, kteří mají potíže se spořením, by mohlo být dobré své peníze pravidelně investovat. Pak mohou mít menší pokušení tyto peníze utrácet. Je to jen určitý druh triku. Ale tento druh metody může u mnoha lidí fungovat. Mnoho lidí, když má na účtu hodně peněz, je rychle utratí. Pokud však mají peníze na svém makléřském účtu a pokud vidí, že se postupem času zvyšují, může je to ochránit před tím, aby tyto peníze použili na své výdaje. Pokud tedy máte problém vyhnout se utrácení peněz na bankovním účtu, zkuste tyto peníze investovat!

Závěr 

Jak vidíte, je mnoho výhod začít investovat brzy. A pro začátek nepotřebujete velkou částku peněz. Tím, že začnete investovat brzy, necháte složené úročení pracovat déle. Na konci tedy budete mít více peněz, než kdybyste s investováním čekali déle. A také vám to pomůže vytvořit si správné investiční návyky. Pokud máte dlouhodobé cíle pro svůj finanční život, měli byste o investování uvažovat co nejdříve. Pokud chcete začít investovat velmi brzy, můžete začít investovat i pro své děti. Poskytnete jim tak startovací pozici. 

Jak řídit své rentiérské portfolio během krize
17.08.2022, KW Management

Právě teď se zdá, že za každým rohem je nějaká ekonomická výzva. Dobrou zprávou však je, že stále ještě můžete ochránit své portfolio.

7 nejčastějších důvodů, proč malé firmy potřebují firemního konzultanta
11.08.2022, KW Management

Firemní poradce může být někdo, kdo vám pomůže rozvíjet vaše podnikání. Pomůže vám identifikovat slabé stránky, najít příležitosti a zlepšit vztahy se zákazníky. Jsou také schopni poskytnout návod, jak rozšířit působnost vašeho podniku, a to tak, že vám poskytnou informace o tom, kde by bylo nejvhodnější umístit novou provozovnu nebo ji rozšířit.